Tur, Turizm ve Taşımacılık Nedir?

tur turizm- Karaman Tur , Turizm ve Taşımacılık

Tur, Turizm ve Taşımacılık Nedir?

Tur Nedir?

Seyahat acentalarının turistik amaçlarla çeşitli hizmetleri bir araya getirerek belirli tek bir destinasyona ya da birden fazla turistik merkeze belirli süreler dâhilinde yaptıkları gidiş-dönüş seyahatleri, tur olarak tanımlanmaktadır.

Turizm Nedir?

Öncelikle kelimenin kökenine ve anlamına bakalım. Turizm ” Latince “Tornus” kelimesinden geliyor. Kelime anlamı “dönme hareketi” dir. İngilizce deki anlamı ise “tour”(tur) ve “touring” (turing) de bu kelimeden türemiştir. “Tour” dairesel bir hareketi; bazı yörelere yapılan ziyaretler ve iş veya eğlence amacıyla yapılan yer değiştirmeyi ifade eder.

Dünya Turizm Örgütü (WTO) ise turizmi şöyle tanımlamaktadır:

“Turizm; sürekli kalışa dönüşmemek ve gelir getirici hiçbir uğraşıda bulunmamak şartı ile bireylerin geçici süre konaklamalarından doğan olay ve ilişkilerin tümüdür.”

WTO nun tanımında bahsedilen konaklamalar, kazanç sağlama amacına yönelik değil, geçici bir süre içindir, geziyi yapan ve konaklayan kişi bir süre sonra yaşadığı yere döner. Öğrenim amacıyla uzun süreli konaklamalar, iş arama amacıyla yapılan geziler ise turizmin kapsamına girmez.

Turist ise en basit şekilde turizm olayını yaşayıp gerçekleştiren kişidir.

Turizmin doğmasına neden olan olaylar şunlardır:

  1. İnsanların eğlenme ve dinlenme istekleri,
  2. Sağlık veya hava değişimi için yer değiştirmeler,
  3. Spor, sanat ve kültürel etkinlikler,
  4. İnceleme ve araştırma için yapılan geziler,
  5. Kutsal sayılan yerleri ziyaretler,
  6. Kongre veya toplantılar,
  7. İş için yapılan geziler.

Taşımacılık Nedir?

Turizmde taşımacılık yani ulaştırma, turistik amaçlı yolculuklarda ülkemize gelen turistlerin turizm pazarlarından turizm çekim merkezlerine kadar güvenli ve düzenli bir şekilde taşınmasını sağlayan bir hizmettir.

Karaman Turizm ve Taşımacılık

Karaman Turizm Taşımacılık olarak  turizm hizmetleri, havalimanı transfer, havalimanı karşılama, otel transfer hizmetleri, ViP araç hizmetleri ve Öğrenci servis  alanlarında müşterilerimize hizmet vermekteyiz.

İletişim Karaman Turizm

Karaman Turizm ile hizmetlerimizden yararlanmak için iletişime geçiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

Kategoriler